RÓŻNICE MIĘDZY PRAWICĄ A LEWICĄ

Prawica

Lewica

System gospodarczy Wolny rynek i wolna konkurencja, swoboda umów. Interwencjonizm państwowy i protekcjonizm z systemem dotacji i subwencji, prowadzącym do korupcji, nepotyzmu.
Własność Własność prywatna jako podstawa systemu gospodarczego. Dbałość o własność prywatną, jako nieograniczone dobro jednostki. Prywatyzacja. Najważniejsza własność państwowa, państwowe przedsiębiorstwa. Niechęć do własności prywatnej, liczne ograniczenia, konfiskaty, zakazy. Nacjonalizacja.
Biurokracja Ograniczona liczba urzędów i wysoko opłacanych urzędników. Rozbudowana biurokracja z systemem zakazów, zezwoleń, koncesji, kontyngentów itp, prowadzącym do korupcji, nepotyzmu.
Rola państwa Państwo ograniczone do minimum, zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i przestrzeganie prawa. Rozbudowane państwo z systemem zabezpieczeń społecznych i redystrybucją dóbr (państwowa służba zdrowia, edukacja, pomoc społeczna, państwowy system emerytalny, dotowana kultura).
Podatki Niskie, proste, nieskomplikowane podatki. Wysokie podatki, progresywne skale podatkowe ze skomplikowanym systemem zwolnień.
Budżet państwa Mały, zrównoważony budżet, jak najmniejsza redystrybucja dochodu narodowego. Duży budżet, wysoka redystrybucja dochodu narodowego, deficyt budżetowy prowadzący do inflacji.
Stosunki międzynarodowe Jak najszersza pokojowa współpraca międzynarodowa, bez zbędnych zakazów i ceł, wolny handel międzynarodowy, globalizacja. Skomplikowany system ceł, dopłat eksportowych, zakazów, kontyngentów, protekcjonizm, antyglobalizacja.
Wojsko Ochotnicza armia zawodowa, składająca się z dobrze wyszkolonych i dobrze opłaconych profesjonalistów. Źle wyszkolona i niedofinansowana armia z powszechnego poboru.
Stosunek do tradycji Kultywowanie tradycji. Odcinanie się od tradycji jako zbędnego balastu, polityczna poprawność.
Kościół Wartości chrześcijańskie jako podstawa moralności Krytyka kościoła i wartości chrześcijańskich
Stosunek do samorządu Decentralizacja Centralizacja
Jednostka a kolektyw Jednostka ważniejsza niż kolektyw. Liczenie się z życiem i szczęściem każdego człowieka. Kolektywizm ważniejszy niż indywidualizm. Nie liczenie się z dobrem pojedynczych osób.
Stosunek do jednostki Prawica traktuje jednostki jako kogoś odpowiedzialnego za własne życie i postępowanie, które umieją same o siebie zadbać. Lewica wychodzi z założenia, że państwo wie lepiej, co jest dobre dla społeczeństwa.
Równość Najważniejsza równość w stosunku do prawa (większość jest bogata, a ubodzy są tylko ci, którzy nie chcą pracować). Równość szans. Ważniejsza równość ekonomiczna niż polityczna (większość ma mało, ale tyle samo, a część bardzo bogata).
Stosunek do morderców Kara śmierci Resocjalizacja
Wolność Nieograniczona wolność jednostek polityczna i ekonomiczna. Ograniczanie wolności przepisami prawa, zakazami, nakazami, itp.
Rodzina Podstawa społeczeństwa, którą należy wspierać. Krytyka rodziny, lansowanie homoseksualizmu, feminizmu, aborcji, eutanazji.
Skutki rządów Rozwój gospodarczy, dobrobyt, bogacenie się całego społeczeństwa. Bieda, bezrobocie, brak perspektyw większości społeczeństwa.
Słowa “prawica” kojarzy się pozytywnie: człowiek prawy, prawdomówny, prawda, prawo. “lewica” kojarzy się negatywnie: lewizna, lewe ręce do roboty, lewe dokumenty, lewy pracownik, lewactwo, wstać lewą nogą, mieć dwie lewe ręce.

152 odpowiedzi to “Różnice między prawicą a lewicą – tabelka”

  1. Niedouczeni_Polacy pisze:

    Jak czytam te komentarze to po prostu za łeb się chwytam. Dziś każda partia w Polsce to prawica – chyba kurwa kpicie, PO i PiS to prawica? To że ktoś chodzi do kościoła nie czyni z niego prawicowca, obie partie zwiększają rolę państwa w gospodarce, wprowadzają świadczenia socjalne, pensja minimalna, to jest kurwa PRAWICA? Kukiz prawica, Petru prawica, ja pierdole…

  2. xyz pisze:

    to społeczeństwo to jakieś nieporozumienie. Jest źle, rządzi lewica, autor opisuje lewice i opisuje dlaczego jest źle, a ta banda półmózgów dalej pisze, że artykuł jest napisany nieobiektywnie. Jedynym ratunkiem dla Polski i całej Europy jest spalenie tego gówna w piecu

Zostaw odpowiedź

web stats stat24