RÓŻNICE MIĘDZY PRAWICĄ A LEWICĄ

Prawica

Lewica

System gospodarczy Wolny rynek i wolna konkurencja, swoboda umów. Interwencjonizm państwowy i protekcjonizm z systemem dotacji i subwencji, prowadzącym do korupcji, nepotyzmu.
Własność Własność prywatna jako podstawa systemu gospodarczego. Dbałość o własność prywatną, jako nieograniczone dobro jednostki. Prywatyzacja. Najważniejsza własność państwowa, państwowe przedsiębiorstwa. Niechęć do własności prywatnej, liczne ograniczenia, konfiskaty, zakazy. Nacjonalizacja.
Biurokracja Ograniczona liczba urzędów i wysoko opłacanych urzędników. Rozbudowana biurokracja z systemem zakazów, zezwoleń, koncesji, kontyngentów itp, prowadzącym do korupcji, nepotyzmu.
Rola państwa Państwo ograniczone do minimum, zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i przestrzeganie prawa. Rozbudowane państwo z systemem zabezpieczeń społecznych i redystrybucją dóbr (państwowa służba zdrowia, edukacja, pomoc społeczna, państwowy system emerytalny, dotowana kultura).
Podatki Niskie, proste, nieskomplikowane podatki. Wysokie podatki, progresywne skale podatkowe ze skomplikowanym systemem zwolnień.
Budżet państwa Mały, zrównoważony budżet, jak najmniejsza redystrybucja dochodu narodowego. Duży budżet, wysoka redystrybucja dochodu narodowego, deficyt budżetowy prowadzący do inflacji.
Stosunki międzynarodowe Jak najszersza pokojowa współpraca międzynarodowa, bez zbędnych zakazów i ceł, wolny handel międzynarodowy, globalizacja. Skomplikowany system ceł, dopłat eksportowych, zakazów, kontyngentów, protekcjonizm, antyglobalizacja.
Wojsko Ochotnicza armia zawodowa, składająca się z dobrze wyszkolonych i dobrze opłaconych profesjonalistów. Źle wyszkolona i niedofinansowana armia z powszechnego poboru.
Stosunek do tradycji Kultywowanie tradycji. Odcinanie się od tradycji jako zbędnego balastu, polityczna poprawność.
Kościół Wartości chrześcijańskie jako podstawa moralności Krytyka kościoła i wartości chrześcijańskich
Stosunek do samorządu Decentralizacja Centralizacja
Jednostka a kolektyw Jednostka ważniejsza niż kolektyw. Liczenie się z życiem i szczęściem każdego człowieka. Kolektywizm ważniejszy niż indywidualizm. Nie liczenie się z dobrem pojedynczych osób.
Stosunek do jednostki Prawica traktuje jednostki jako kogoś odpowiedzialnego za własne życie i postępowanie, które umieją same o siebie zadbać. Lewica wychodzi z założenia, że państwo wie lepiej, co jest dobre dla społeczeństwa.
Równość Najważniejsza równość w stosunku do prawa (większość jest bogata, a ubodzy są tylko ci, którzy nie chcą pracować). Równość szans. Ważniejsza równość ekonomiczna niż polityczna (większość ma mało, ale tyle samo, a część bardzo bogata).
Stosunek do morderców Kara śmierci Resocjalizacja
Wolność Nieograniczona wolność jednostek polityczna i ekonomiczna. Ograniczanie wolności przepisami prawa, zakazami, nakazami, itp.
Rodzina Podstawa społeczeństwa, którą należy wspierać. Krytyka rodziny, lansowanie homoseksualizmu, feminizmu, aborcji, eutanazji.
Skutki rządów Rozwój gospodarczy, dobrobyt, bogacenie się całego społeczeństwa. Bieda, bezrobocie, brak perspektyw większości społeczeństwa.
Słowa “prawica” kojarzy się pozytywnie: człowiek prawy, prawdomówny, prawda, prawo. “lewica” kojarzy się negatywnie: lewizna, lewe ręce do roboty, lewe dokumenty, lewy pracownik, lewactwo, wstać lewą nogą, mieć dwie lewe ręce.

165 odpowiedzi to “Różnice między prawicą a lewicą – tabelka”

 1. Niedouczeni_Polacy pisze:

  Jak czytam te komentarze to po prostu za łeb się chwytam. Dziś każda partia w Polsce to prawica – chyba kurwa kpicie, PO i PiS to prawica? To że ktoś chodzi do kościoła nie czyni z niego prawicowca, obie partie zwiększają rolę państwa w gospodarce, wprowadzają świadczenia socjalne, pensja minimalna, to jest kurwa PRAWICA? Kukiz prawica, Petru prawica, ja pierdole…

 2. xyz pisze:

  to społeczeństwo to jakieś nieporozumienie. Jest źle, rządzi lewica, autor opisuje lewice i opisuje dlaczego jest źle, a ta banda półmózgów dalej pisze, że artykuł jest napisany nieobiektywnie. Jedynym ratunkiem dla Polski i całej Europy jest spalenie tego gówna w piecu

 3. Bartek K pisze:

  Rozgraniczenie lewica prawica
  Co do rozgraniczeń to Żadna strona nie jest dobra i realnie nie powinna istnieć partia pro lewicowa/prawicowa a z historii ewidentnie wynika że jak do władzy dochodziły partie bardzo skrajne zawsze zwykli ludzie byli najbardziej poszkodowani.
  Ja myślę ż w naszym kraju nie istnieje coś takiego jak prawica ani nawet centro-prawica. Posiadamy tylko lewice i centro-lewice z mikro odskokami do prawicy.

  2 Wyborcy
  Co do wyborców PO za swoich rządów wysprzedawalo firmy „nierentowne” za bezcen a w obcych rękach nagle zarabiały krocie często cena firmy to był roczny zarobek na czysto a czasem nawet mniej jedyne co ta partia opanowała do perfekcji to propagandę (w telewizji) wmawianie ludzią że jesteśmy zieloną wyspą a za plecami wysprzedawano i rujnowalo polskie firmy a to tylko wierzchołek góry lodowej bo mamy jeszcze sondownictwo które jest skorumpowane i zawikłane w układy z PO

  3 Socjal:
  każdy kraj ktory znam ma socjal czy jest rządzony od lat przez prawicę czy lewice różnica jest taka że lewicowe wydają na to znacznie więcej a prawicowe próbują to ograniczyć do minimum.

  4 wartości
  Najważniejszą zasadą polityków zawsze powinno być dobro kraju i dobrze by było gdyby też była zachowana równowaga.

  5 religia a polityka
  ostatnie na miłość boską przestańcie mieszać religie do kazdej gałęzi polityki. To że kraj jest chrześcijański nie oznacza że radykalnie mamy się trzymać wszystkich zasad narzucanych przez nią. Czasy się zmieniają, ludzie muszą sobie uświadomić że religię cały czas ewoluują. Kiedyś były wyprawy krzyżowe a dziś to nie do pomyślenia ale w przyszłości doktryna się zmieni i nie do przewidzenia jest w którym kierunku pójdzie

  Ps. unia europejska pokazała swoje prawdziwe oblicze i przepięknie widać jak zaciska się powoli pętla silniejszy krajów (Niemcy, Francja) i mogą dzięki niej narazie bezinwazyjnie wywierać wpływ na nasz kraj i rządy a jeśli ktoś nie pamięta jest ustawą o tz „bratniej pomocy” czyli o możliwości udziału zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terenach polski.

 4. Rafi Prawda pisze:

  Nie widze zlych stron prywatyzacji .Podaje je ; Zle traktowanie pracownika przez prywaciarza , zachoruje i juz jest na liscie osob do wyrzucenia , wypadek ma wpracy juz szyja sie jego winy .Prywaryzacja oslabia przemysl zaden prywacjarz nie zbuduje poteznego przemyslu ,nawet w ameryce polowa prywatnych potezmych firm jest w polowie panstwowa ,Tylko po co liczyc na cud ze jakas spolka prywatna da 20 miliardow na jakies fabryk skoro panstwo mzoe wytracic te 20 miliardówCzy nawet az 50 miliardów w ciagu roku i stworzyc juz podstawe do silnego przemyslu .C hociaz bez pozyczek bylo by to trudne zadnaie ale co roku tracac nawet tylko 20 miliardow polskich zlotych za 20 lat juz by cos konkretnego powstalo .

 5. Krzysztof pisze:

  Bardzo dobre porównanie! Nie rozumiem zarzutów o „skrajności”, bo prawica i lewica to są dwa skrajne i przeciwstawne nurty. Osobiście mam poglądy prawicowo-liberalne, z wyłączeniem Katolicyzmu jako podstawy (Katolikiem nie jestem, a KK uważam za instytucję mającą wiele „grzechów” na sumieniu, z których najważniejsze jest odstręczanie od duchowości wielu inteligentnych ludzi i przeinaczanie chrześcijaństwa celem osiągnięcia tą drogą władzy i bogactwa).

  Niemniej, tak, to prawda – nie mamy w Polsce ani jednej, liczącej się partii prawicowej. To co mamy to albo skrajna lewica (komuniści, PiS, Kukiz, Razem) albo różne odcienie „różu” PSL, PO. SLD leży gdzieś pomiędzy i w tym układzie jest praktycznie… centrum. :)

  Nazywanie partii rządzącej (PiS) prawicą jest dowodem braku rozumienia tego terminu, lub celową manipulacją, mającą na celu obrzydzanie Polakom prawicy. To samo dotyczy zaliczania do prawicy takich ugrupowań jak ONR. Ugrupowania narodowo-socjaldemokratyczne nigdy nie były i nie będą prawicą! Ludzie, którzy wierzą, że jest im źle, bo innym jest lepiej – również nie mają NIC wspólnego z prawicą. Prawicowiec wie, że jeśli czegoś mu brakuje, to znaczy, że jeszcze nie nauczył się na to zapracować i musi się brać za siebie, a nie szukać winy u innych. Dlatego zresztą Prawica jest tak dalece obca większości z nas – Polaków, bo w naturze Polaka leży obarczanie innych winą za własną głupotę i własne niepowodzenia, co zresztą zamyka nam skutecznie możliwość wyciągania wniosków z własnych niepowodzeń.

 6. Waclaw pisze:

  Porażające jest to, że dla miażdżącej większości komentujących nie ma nic po środku. Jest albo kolektywizm, albo doskonały utopijny wolny rynek. Są duszące podatki albo raj z państwem wydmuszką od utrzymania armii. Jest depczące wolność prawo, albo krwawa idylla rodem z dzikiego zachodu. To wszystko pokazuje jak daleką mamy jeszcze do pokonania drogę jako społeczeństwo bo podstawą demokracji (a wszyscy twierdzą że tego właśnie chcą – poza tymi co otwarcie chcieli by utopii w lewo lub prawo…) ma być dialog i szukanie kompromisu. Wpisy tu pokazują że tego nadal nie ma. P.S. Po stronie lewicy brakuje jeszcze że dłubią w nosach i zjadają co znajdą, a po stronie lewicy że przeprowadzają staruszki przez ruchliwe ulice. Farsa mister Cukiernik i tyle – lepiej zdjąć takie cudo jeśli oczekuje Pan poważnego traktowania.

 7. Emina pisze:

  Z tego co szanowny Pan pisze wygląda na to, że oprócz stosunku do aborcji i homoseksualizmu partia obecnie rządząca czyli PiS jest lewicą. Ciekawe co by Pan prezes na to powiedział. Hehehehe. Normalnie matrix i świrlandia w jednym!

 8. Paweł pisze:

  PiS to Katoliccy Narodowi Socjaliści. Tyle, że ta katolickość to taka wybiórcza – Toruńska bardziej niż zwykła.

 9. Głupie lewusy pisze:

  Zgadzam się w 100% z autorem a was lewusy mam głęboko w dupie

 10. holender pisze:

  Szkoda że ludzie kojarzą lewica z ustrojem komunistycznym. Lewica: określenie pochodzące z okresu rewolucji francuskiej, używane odnośnie do ruchów żądających zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej. Czyli moim zdaniem bliższej ideologii Chrystusa.

 11. HeS pisze:

  @holender:”Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej. ”

  A nie mogłaby to być sprawiedliwość „bezprzymiotnikowa”? To jak w tym dowcipie. Różnica jest taka jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym.

 12. 4U pisze:

  Cóż za stronnicze porównanie ! … Nie trzeba być po jednej czy drugiej stronie , żeby zobaczyć , że autor jest iście prawicowy ..

 13. Gibons pisze:

  Marxizm i Cała Lewica

  Albo można filozoficznie uznać Boga, gdy wówczas Bóg jak najbardziej istnieje nawet w umyśle ateistycznym, albo można uznać, że sami będziemy organizowali świat inaczej.

  !!! Właściwie, jeśli ktoś chciałby wyedukować się w myśli zachodniej i nie studiować nieświadomie powszechnie uznanej doktryny marxizmu oraz nieświadomie przyjmować jej za własną, a co w dzisiejszej zunifikowanej szkole zachodniej jest nie do uniknięcia, to powinien ukończyć nauki na myślicielach pre luterańskich, pre reformatorskich, więc oprzeć je głównie na myśli antycznej i średniowiecznej oraz do tej myśli odnosić rzeczywistość, a stanie się wówczas człowiekiem Zachodu !!!

  Cała późniejsza materialistyczna reszta, aż do dzisiejszych realiów UE i relatywnie szybkiego upadku Ameryki, to tylko bardzo konsekwentne pokłosie reformacji, czyli herezji i kiełkującego na jej fundamentalnych założeniach, Marxsizmu. Zatem, należy kształcić się samemu, do końca życia, poza dzisiejszą szkołą. Wtedy można nauczać.

  Kto by kiedyś pomyślał, że tak przez dzisiejszą doktrynę hołubieni Georg Hegel, Charles Darwin, Sigmund, Freud, Noam Chomsky, czy choćby John Lennon z całą kulturą pokolenia szerzenia miłości, w swej samej przyczynowości, zatem w istocie, to zwykli przewrotowi komuniści, jedni po Huxley’owsku manipulujący, a drudzy zmanipulowani. To należy wypalać gorącym żelazem, a reforma szkolnictwa to nie ordynacja w jakim wieku do jakiego budynku będą wchodziły dzieci, późniejsi wykształceni idioci …!!!!

 14. Afryka+ pisze:

  Swoboda gospodarcza doprowadza do bezrobocia Polaków, którzy za miskę ryżu nie będą pracować jak Chińczycy, więc wylądują na ulicy tracąc pracę, bo państwo nie interweniowało.
  Nacjonalizm doprowadza do tego, że rodzinki zajmują posady i nie trzeba się uczyć, by dostać posadę wcale, bo wszystkie posady są załatwiane po znajomości. Nacjonaliści w skrajnej postaci zakładają obozy koncentracyjne, bo muszą doprowadzić do pracy za miskę ryżu.

 15. ... pisze:

  Dodam jeszcze, że obecny PIS niby prawicowy(bez interwencji ze swobodą gospodarczą) konkuruje z Afryką i wyprzedaje majątek narodowy jakim jest węgiel. Tymczasem Niemcy, które interweniowały w górnictwie od dawna czekają, aż Afryka i min. Polska wypstryka się z węgla za te marne grosze. Prawica lansuje nieuków bez wykształcenia lub kompetencji na różnych stanowiskach lub tworzy specjalne uczelnie troski jak min. Medialna Wyższa Szkoła w Toruniu , gdzie biolog uczył swego czasu dziennikarstwa i nikt z prawicy nie widział w tym problemu i jeszcze bronił takiego uczenia. Na szczęście interweniowała lewica, bo inteligencja katolicka nie widziała problemu. Można też pokazać, ze prawicowcy chronią pedofilów, gdy są księżmi. Wszyscy krytykują lekarza pedofila lub socjaliste pedofila, a gdy jest to ksiądz to przyklepują i jeszcze bronią go. ( adwokatyzm parafialny). Prawicowcy dzięki konkordatowi wprowadzają prawo legalizujące bigamie. Dodatkowo w Watykanie siedząc i zbijając bąki nie stworzyli nawet sądu, a prawo mają średniowieczne, które legalizowało do 2007 roku seks z dziećmi powyżej 12 lat. Teoretycznie prawica jest cudowna, ale w praktyce nie potrafi wyjaśnić czemu Jezus krzyczał na krzyżu, że go Bóg opuścił ( Boga opuścił Bóg xD). Chrześcijanie później napisali biblie o Jezusie niż poganie swoje książki wydali. Gdy poganie pisali od świadków to chrześcijanie czekali 50 lat na spisanie z plotek ustnych biblii i nie potrafią posługiwać się datami jak widać to w całej biblii, gdy tymczasem wszystkie plemiona inteligentne historie spisywały z datami ( lub opisem dokładnym dni) oprócz chrześcijan i malwersantów religijnych ( jak min. twórców Baala). Chrześcijanie też tworzą 2 święta narodzin Jezusa. Jedno w Boże Narodzenie, a drugie w trzech króli, bo robić i pracować im się nie che.

Zostaw odpowiedź

web stats stat24