RÓŻNICE MIĘDZY PRAWICĄ A LEWICĄ

Prawica

Lewica

System gospodarczy Wolny rynek i wolna konkurencja, swoboda umów. Interwencjonizm państwowy i protekcjonizm z systemem dotacji i subwencji, prowadzącym do korupcji, nepotyzmu.
Własność Własność prywatna jako podstawa systemu gospodarczego. Dbałość o własność prywatną, jako nieograniczone dobro jednostki. Prywatyzacja. Najważniejsza własność państwowa, państwowe przedsiębiorstwa. Niechęć do własności prywatnej, liczne ograniczenia, konfiskaty, zakazy. Nacjonalizacja.
Biurokracja Ograniczona liczba urzędów i wysoko opłacanych urzędników. Rozbudowana biurokracja z systemem zakazów, zezwoleń, koncesji, kontyngentów itp, prowadzącym do korupcji, nepotyzmu.
Rola państwa Państwo ograniczone do minimum, zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i przestrzeganie prawa. Rozbudowane państwo z systemem zabezpieczeń społecznych i redystrybucją dóbr (państwowa służba zdrowia, edukacja, pomoc społeczna, państwowy system emerytalny, dotowana kultura).
Podatki Niskie, proste, nieskomplikowane podatki. Wysokie podatki, progresywne skale podatkowe ze skomplikowanym systemem zwolnień.
Budżet państwa Mały, zrównoważony budżet, jak najmniejsza redystrybucja dochodu narodowego. Duży budżet, wysoka redystrybucja dochodu narodowego, deficyt budżetowy prowadzący do inflacji.
Stosunki międzynarodowe Jak najszersza pokojowa współpraca międzynarodowa, bez zbędnych zakazów i ceł, wolny handel międzynarodowy, globalizacja. Skomplikowany system ceł, dopłat eksportowych, zakazów, kontyngentów, protekcjonizm, antyglobalizacja.
Wojsko Ochotnicza armia zawodowa, składająca się z dobrze wyszkolonych i dobrze opłaconych profesjonalistów. Źle wyszkolona i niedofinansowana armia z powszechnego poboru.
Stosunek do tradycji Kultywowanie tradycji. Odcinanie się od tradycji jako zbędnego balastu, polityczna poprawność.
Kościół Wartości chrześcijańskie jako podstawa moralności Krytyka kościoła i wartości chrześcijańskich
Stosunek do samorządu Decentralizacja Centralizacja
Jednostka a kolektyw Jednostka ważniejsza niż kolektyw. Liczenie się z życiem i szczęściem każdego człowieka. Kolektywizm ważniejszy niż indywidualizm. Nie liczenie się z dobrem pojedynczych osób.
Stosunek do jednostki Prawica traktuje jednostki jako kogoś odpowiedzialnego za własne życie i postępowanie, które umieją same o siebie zadbać. Lewica wychodzi z założenia, że państwo wie lepiej, co jest dobre dla społeczeństwa.
Równość Najważniejsza równość w stosunku do prawa (większość jest bogata, a ubodzy są tylko ci, którzy nie chcą pracować). Równość szans. Ważniejsza równość ekonomiczna niż polityczna (większość ma mało, ale tyle samo, a część bardzo bogata).
Stosunek do morderców Kara śmierci Resocjalizacja
Wolność Nieograniczona wolność jednostek polityczna i ekonomiczna. Ograniczanie wolności przepisami prawa, zakazami, nakazami, itp.
Rodzina Podstawa społeczeństwa, którą należy wspierać. Krytyka rodziny, lansowanie homoseksualizmu, feminizmu, aborcji, eutanazji.
Skutki rządów Rozwój gospodarczy, dobrobyt, bogacenie się całego społeczeństwa. Bieda, bezrobocie, brak perspektyw większości społeczeństwa.
Słowa “prawica” kojarzy się pozytywnie: człowiek prawy, prawdomówny, prawda, prawo. “lewica” kojarzy się negatywnie: lewizna, lewe ręce do roboty, lewe dokumenty, lewy pracownik, lewactwo, wstać lewą nogą, mieć dwie lewe ręce.

165 odpowiedzi to “Różnice między prawicą a lewicą – tabelka”

 1. Paweł pisze:

  Można narzekać że ta tabela nie jest obiektywna ale to przecież prawda . Jedyna dobra rzecz w lewicy to resocjalizacja .

 2. Tfu pisze:

  Jezu, co za brednie. Człowieku, przejrzyj na oczy. Masz w głowie prawicowy beton.

 3. Antykorwin pisze:

  Widać, że tabela powyżej to wypociny korwinowca. W kapitalizmie biedni są nie ci, którzy tego chcą, ale zdecydowana większość okradana przez prywaciarzy.

  I jeszcze to: Prawica – wartości chrześcijańskie i jednocześnie kara śmierci (a Bóg przecież zabronił zabijać). Hahaha!

 4. Karolina pisze:

  Nie chcę obrażac autora tej tabelki… ale tekst jest tak stronniczy i nieobiektywny, że aż śmieszny. Ludzi prawicowych może podtrzymac w ich poczuciu własnej wartości i wyższości nad tymi o innych poglądach, a ci po drugiej strony barykady będą tylko uśmiechac się z politowaniem, czytając. Właściwie, dla kogo jest ten tekst? Prawaki będą miały jeszcze bardziej zawyżone ego, bo mało który odniesie się choc trochę krytycznie do czegos, co w tak pozytywny sposób się do niego odnosi (taka psychologia), lewaki z kolei machną ręką, ewentualnie wyśmieją. Inaczej mówiąc, ta praca jest bezwartościowa. Po jednej stronie została upchana czysta propaganda przedwyborcza, po drugiej zaś przedstawione są wyobrażenia jednych o tych drugich. Jak można brac coś takiego na poważnie? BTW, lewica nikomu nie przyklaskuje , ani nie promuje; zachęca do tolerancji, gdyż uprzedzenia równają się głupocie i zacofaniu i ma rację. Krytyka rodziny? Łatwo rzucac takimi hasłami, kiedy nie trzeba ich potem tłumaczyc.

 5. Kahol pisze:

  Żenada panie autorze, zwłaszcza ostatni punkt.

 6. Kahol pisze:

  @ Antykorwin
  Bóg łomie jeden- nie zabronił zabijać(skoro kazał Izraelitom wyrzynać wrogów), bazuj na frazesach to będziesz przykładowym europejczykiem – bezkrytycznym idiotą.

 7. Matti pisze:

  „Widać, że tabela powyżej to wypociny korwinowca. W kapitalizmie biedni są nie ci, którzy tego chcą, ale zdecydowana większość okradana przez prywaciarzy”
  @ Antykorwin
  Sorry ale to o czym piszesz to już jest lewica. Prawica wyklucza wszelki monopol, a nakazuje walke o klienta poprzez zbijanie cen (klient nasz pan). Jeśli kapitalizm zawłaszcza zbiurokratyzowana grupa interesów, wtedy mamy do czynienia z mafijną oligarchią=socjalizmem. Dlatego uważam że prawdziego kapitalizmu na tym świecie nie ma, on był ale w XIX wieku.

 8. pemo pisze:

  Ból dupy lewactwa, mam nadzieję, że wkońcu społeczeństwo zmądrzeje i nie będzie siać lewackiej patologii, zapomniano napisać o najważniejszym lewica niszczy Państwo, autorze nie przejmuj się tymi wypowiedziamipołowa popiera dziedziców komunistów z sld.

 9. NowaLewica pisze:

  nie znam lewicy od strony bezrobocia, biedy, głodu. Jesli patrzycie na dzisiejszą „lewice” od strony tzw.”komunizmu” to jestecie w błędzie, ponieważ idea „komunizmu” powstała od idei prawicowych dlatego, że „komunizm” skupiał się jedynie i wyłącznie na wartsciach narodowych i zakorzenionych w kulturze Rosji, bo własnie „komunizm” powstał w z idei lininizmu, marksizmu z połączeniem wartoci narodowych Rosji i muyli stalinowski tworzących „komunizm” który był w 75% prawicowy i 25% lewiciwy, bo „lewica” wzieła się z tego, że wschodni kraj „ZSRR” skupiał się na własnych wartociach i imperializował się w sposób konserwatywny z nardowymi kulturami, dlatego nasz kraj szedł na „lewo” ponieważ znaczyło to nowoczesnosć i bogadztwo bo chcielismy dorównać „komunistycznym” krajom na zachodzie, które ceniły sobie własne wartosci kulturowe, które tak naprawdę wywodzą się z prawicy. Więc nie możemy twierdzić, że lewica to prawica, bo lewica to ” chęć nowoczesnosci i dorównania silnym i ceniącym siebie narodów (czyli XX wiek ZSRR, a XXI wiek kraje typu Francja, Belgia, Holandia, Szwecja itp.)”.

 10. PIER pisze:

  Ja uważam że nie korzystna jest zarówno skrajna prawica jak i skrajna lewica. Na pewno bliżej mi do poglądów prawicowych, ale uważam że w sytuacji naszego kraju i dziedzictwa postkomunistycznego niektóre sprawy socjalne muszą być kontynuowane. Jak np. darmowa służba zdrowia. Jak można pozbawić ludzi darmowej służby zdrowia skoro przez tyle lat odprowadzali składki do ZUS. To byłby dopiero rozbój w biały dzień ! Oczywiście jestem za całkowitą powolna likwidacją ZUS bo to typowo komunistyczny moloch. Np. od któregoś roku np. 2020 nie powinno być żadnych przymusowych składek ! Wtedy każdy zadecyduje o własnym losie. Odkładając te pieniądze które płace na ZUS co miesiąc ponad 600 zł (mam na myśli tylko ubezpieczenie emerytalno-rentowe) nawet na te nędzne lokaty 3-4% po 40-45 latach pracy doliczając procent składany byłbym milionerem. Także zamiast składek zdrowotnych mógłbym prywatnie płacić składki w firmie typu Medicover za co miałbym dostęp do specjalistów szybki i bez kolejek. Osobiście jestem też za powstaniem państwowych hut, hipermarketów, czy firm budujących drogi. Tyle tylko że bez nepotyzmu, czy zatrudniania prezesów wg. klucza partyjnego jak to teraz ma miejsce. Przede wszystkim zdecydowanie zaostrzył bym kodeks karny art. 296. o niegospodarności bo teraz np. minister rozkradający majątek państwowy za miliony, ma mniejsze zagrożenie karą niż bandyta który dokona rozboju i ukradnie telefon za 100 zł. Należałoby też unieważnić wszystkie przetargi, gdzie ich zwycięzcy przejęli za bezcen zakłady warte wielokrotnie więcej (np. prywatyzacji Polskich Hut Stali) czy za bezcen przejmowali ziemię. Do tej pory żadne z partii rządzących od 1990 roku nie rozliczyło z tych przekrętów (pseudo prywatyzacje) nikogo. Żydowsko-komunistyczna klika ma się w najlepsze do dziś i co chwila wyskakuje coraz to nowa afera. Wszystkie największe partie mają coś na sumieniu i są umaczane w szambie. Dlatego myślę że dla Polski najlepszy byłby autorytaryzm, system rządów bezpartyjnych, gdzie przywódca byłby wybierany w wolnych wyborach przez społeczeństwo. Jedynie wtedy ktoś mógłby uporządkować to szambo, bo nie wierzę, że jest w stanie zrobić to jakakolwiek licząca się obecnie w Polsce partia( PO ,PiS, SLD)

 11. PIER pisze:

  Podsumowując uważam że zdecydowanie najlepszym ustrojem dla Polski byłby narodowy socjalizm. Ale taki w czystej postaci, bez elementów faszyzmu. Nie wiem dlaczego wielu stawia znak równości że narodowy socjalizm = faszyzm. Bez imperializmu, ludobójstwa, rasizmu, czy teorii o narodzie wybranym. Ustrój korporacyjny. Oczywiście akceptacja kapitalizmu i własności prywatnej ale państwo powinno mieć większy wpływ na gospodarkę, niż ma obecnie. Konfiskata mienia pochodzącego z gospodarczych przekrętów. Bezwzględne i surowe ukaranie aferzystów, przede wszystkim byłych ministrów podpisujących się pod złodziejskimi prywatyzacjami. Np. taki Emil Wąsacz dziś jest prezesem Stalexportu pomimo zarzutów o przekręty prywatyzacyjne od prawie 10 lat nie stanął przed sądem !!! Całkowite rozbicie i ukaranie wraz z konfiskatą mienia ludzi z żydowsko – komunistycznej kliki. Nie żebym miał coś przeciwko żydom jako ludziom, niech sobie spokojnie żyją, pracują jako lekarze, prawnicy, artyści ale nie powinni mieć konstytucyjnie prawa do zajmowania stanowisk rządowych. Czy ktoś sobie może wyobrazić że premierem Izraela zostaje Polak, który ma obywatelstwo Izraela, jego rodzina mieszka tam od wielu lat, ale zawsze jest dla nich jest Polakiem. A u nas w Polsce mieliśmy wielu premierów żydów, sporo żydów do dziś jest ministrami. Jak osoba innego wyznania, narodowości czy pochodzenia, może chcieć dobrze dla losów obcego dla siebie państwa. Prawie cały rząd po 1989 był w rękach żydów. Wraz z komunistami z poprzedniego ustroju zawarli pakt i rozgrabili (nazwali to prywatyzacją) na początku lat 90 doszczętnie państwowy majątek i rozgrabiają do dziś (ciekawe jak się zakończy planowana prywatyzacja lasów państwowych, kto je kupi za bezcen pewnie jakiś amerykański czy niemiecki żyd)

 12. Bayer Smash pisze:

  Nawet jeśli te informacje są prawdziwe, to na pewno są bardzo stronnicze dla prawicy, wyolbrzymione i niezbyt realistyczne. Przyznam – prawica ma zalety, lewica ma wady, lecz normalnie na to spojrzeć – oba nurty polityczne mają to i to. Panie Tomaszu, pan jest na pewno z prawicy!

 13. Jarek pisze:

  Zgadza się w 100%. Brakuje tylko porównania stopnia świadomości. Ludzie prawi kształcą się do końca życia a lewi socjaliści to karpie wołające o przyspieszenie terminu wigilii :) Dziękuję i pozdrawiam serdecznie autora!

 14. Anna pisze:

  Ciekawe, ciekawe. Mało takich porównań chociaż widać, że są one troszkę…subiektywne :) ))

 15. dfghjkl pisze:

  Wyraźnie widoczne po której stronie są sympatie autora ale merytorycznie nie ma się do czego przyczepić, wystarczy posłuchać lewicowych polityków, potwierdzają swoimi słowami dokładnie to co jest tu opisane. Np pani prof(skąd ona ma ten tytuł?) Środa: „W Polsce pokutują jeszcze XIX wieczne wartości jak religia, rodzina, patriotyzm” No chyba nikt mi nie powie, że Środa to polityk prawicowy. Uważam, że rozsądny, odpowiedzialny człowiek nie może być lewicowcem, socjalizm NIGDZIE się sprawdził.

 16. Monika pisze:

  Ja bym powiedziała patrząc na tą tabelkę, że nasz prawicowy rząd to jednak bardziej pasuje mi do lewicy :)

 17. Laszka pisze:

  Jak dla mnie to to jest porównanie utopii z komunizmem. i prawica i lewica powinna się oburzyć.

 18. Marian Lukasik pisze:

  Zwiazkowcy sa to ludzie dla ktorych najwazniejszy jest pieniadz.
  W epoce przed Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii gornicze zwiazki
  zawodowe dostali olbrzymie pieniadze od Zwiazku Radzieckiego.
  USA i UK przeznaczali olbrzymie pieniadze dla Solidarnosci.
  Reasumujac za pieniadze zrobia wszystko.Dla zwiazkowcow najwazniesze
  sa ich wlasne kariery -robotnicy wogole nie obchodza.
  Zwiazkowcy to terrorysci ktorzy dla wlasnych korzysci potrafia
  wpedzic w kryzys najbardziej prosperujace miasto przyklad:Detroit lub
  panstwo UK przed okresem Zelaznej Damy,dlatego nalezy zdelegalizowac zzz
  zdradzieckie zwiazki zawodowe.
  Zapraszam w marcu 2015 do Edmonton County Court przeciwko zdrajcom ze
  zwiazkow zawodowych GMB
  Marian Lukasik
  00447985284791
  technik888@gazeta.pl
  linki:
  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polak_pozywa_brytyjskie_zwiazki_zawodowe_do_sadu_313197.html
  http://polscott24.com/the-county-court-at-edmonton/
  http://polscott24.com/zwiazkowcy-oszukuja-ludzi-i-bogaca-sie-na-ludzkiej-krzywdzie/
  http://anti-trade-unionists.blog.onet.pl/2013/05/
  http://polscott24.com/dlaczego-warto-glsowac-na-mnie-marian-lukasik/
  http://nowypolskishow.co.uk/?tag=marian-lukasik

 19. Kaziks713 pisze:

  Mam 17 lat, sama nie wiem czy bliżej mi do prawicy, czy lewicy, ale jak można dyskryminować ludzi z powodu ich orientacji seksualnej, koloru skóry, czy wiary? Tak własnie robi prawica.. jest tylko Bóg, honor, ojczyzna, z ostatnimi dwoma się zgadzam, ale nie wierzę w Boga i nikt nie zamydli mi oczy bzdetami na temat poprawności chrześcijaństwa w naszych czasach. Wydaje mi się, ze jestem patriotą, a bardziej głęboko to czuję. Daleko mi do nacjonalizmu, wręcz przeciwnie, ale w skrajnych sytuacjach walczyłabym o Polskę. Jestem również za karą śmierci, i uważam, ze to jednostka wie lepiej co dla niej dobre niż państwo. Tylko co prawica ma do homoseksualistów? Zabieranie dzieciom możliwości adopcji mamy i mamy to coś karygodnego. Kobiety same dadzą sobie świetnie radę w wychowaniu dziecka. A tabelka jest pustym dodatkiem do komentarzy.

 20. arczy pisze:

  ja mam tylko jedno do powiedzenia. nie wazne czy lewica czy prawica kazdy polityk pcha sie do koryta i nie wazne sa poglady!!!\

 21. lukmat pisze:

  Hahahaha! Zgadzam się w 100%, ale z MONIKA! Opis podoba mi się nad wyraz. Jasno i dobitnie pokazuje, że w Polsce prawicy nie ma! Cytując autora wszyscy nasi politycy może i głoszą, że to prawica, a jest tylko: lewizna, lewe ręce do roboty, lewe dokumenty, lewactwo i wszyscy mają dwie lewe ręce. Sam też nie wiem co przeraża mnie bardziej> Podobno wykształcony i „światowy” człowiek wypisujący takie brednie, czy „papka społeczna” która daje WIARĘ w te kłamstwa

 22. pemo pisze:

  Kaziks713 Prawica nie ma nic do homoseksualistów, (widzisz prawicę przez pryzmat PiS) tolerujemy ich, ale tak jak w naturze homoseksualne zwierzęta nie mają potomstwa, to tak samo ludzie nie powinny mieć. Osobiście wolałbym być w domu dziecka. Zobacz na lewicowe hasła: aborcja, eutanazja, homoseksualizm= nowoczesność. Piszesz, że nie wierzysz w Boga, ale pewnie nie jednego muzłumanina byś całowała po rękach, żeby sie podlizać. Skoro zgadzasz się z hasłem ,,ojczyzna,, to jak możesz nie być nacjonalistką, jedno wyklucza drugie, jeżeli nie będą zachowane porcje imigrantów to zginie ojczyzna- zatrze się kultura, tradycja, język, historia. Po to jest właśnie instytucja państwa, żeby pokazać swoją odrębność kulturową, narodową ..

 23. Augustyn pisze:

  Podział na lewice i prawicę jest wymysłem ułomnego intelektu ludzkiego.
  W prawie Bożym jest powiedziane:” Boga miłuj z całego serca i z całej duszy swojej a bliźniego swego jak siebie samego.” Jeżeli ta kardynalna zasada będzie przestrzegana przy tworzeniu wszelkiego szczegółowego prawa to nie ma potrzeby dzielenia narodu na lewicowców i prawicowców. Wszelkie filozofie anty Prawdy Chrystusowej typu: socjalizmy ,faszyzmy, komunizmy,internacjonalizmy, szowinizmy,postmodernizmy i wszelkie inne -izmy mają za cel opanować intelekt człowieka w celu ułatwienia panowania nad nim czyli sprawowanie nad nim władzy doczesnej czyli jego zniewolenia.

 24. Izabela pisze:

  Aż boli, że ta strony wyskakuje jako pierwsza. Jak można napisać różnice w taki sposób? Zupełnie subiektywne spojrzenie.. Mimo, że do prawicy mi bliżej, to nie można udawać, że tutaj też wszystko pięknie działa.

 25. dawnyKomuch pisze:

  Jako potomek zbrodniarza komunistycznego i historyk z wykształcenia… muszę pogratulować aż tak trafnego podziału… faktów nie do zaprzeczenia. Obawiam sie jednak że większość wychowanków resortowych dzieci i stalinowskich instytucja typu „Polska” Akademia Nauk… Nigdy nie zlustrowanych Uniwerków i szkół nie będzie wstanie tego zrozumieć…
  Świetny podział i trafność spostrzeżeń, gratuluję znajomości żeczy zapewne studiował szanowny autor gdzieś na Żachodzie gdzie poziom nauczania jest zdecydowanie wyższy niż propaganda Gazety wyborczej i TVN-u… pozdrawiam i gratuluje autorowi chetnie poczytam pozostałe artykuły…

 26. mr xy pisze:

  Czyli prawica teoretycznie troszczy się o dobro jednostki, ale ta „wolność” polega na odrzucaniu homoseksualizmu, feminizmu, aborcji, eutanazji, a także zaślepieniu kościołem?

 27. Racjonalista pisze:

  Zabawne, jak ludzie narzekają na brak obiektywizmu, podczas gdy naprawdę w lewicy nie ma nic dobrego. Gdyby sporządzono tabelę porównawczą bogatego w witaminy posiłku i ludzkiego kału, to nie doszukiwalibyście się zalet koprofilii, bo prawda, jak to ktoś kiedyś powiedział, nie leży pośrodku, tylko tam gdzie leży.

 28. DonDe pisze:

  „Antykorwin pisze:
  6 lipca 2014 o 19:03
  Widać, że tabela powyżej to wypociny korwinowca. W kapitalizmie biedni są nie ci, którzy tego chcą, ale zdecydowana większość okradana przez prywaciarzy.”

  Zwłaszcza ‚Prywatny’ ZUS i 50 róznego rodzaju złodziejskich podatków na pensje dla złodziei w rządzie za pierdnięcie i tlen.

 29. Gosc pisze:

  Swietna tabela!A tak na marginesie to co wy ludzie macie do Kosciola?Czy ktos kiedys uslyszal tam cos nie ludzkiego lub niemoralnego?Kosciol pomaga ludzia ,uczy jak godnie zyc I rowniez jest Polska tradycja.Uchodzcy to nie uchodzcy tylko migranci,islam zaleje Europe a takie osly jak co niektorzy na to im pozwola.Niedlugo wprowadza swoje prawo Szariatu tak jak w Uk ,Niemczech itd.Mam okazje zyc obok nich.My jestesmy dla nich tylko niewierzacymi ,nienawidza nas i gardza nami.Pozdrawiam autora.

 30. Jowak pisze:

  To jest na prawdę okropne… ja jestem zwolennikiem lewicy i jakbym chciał to bym se sam zrobił tabelkę, w której bym prawicę opisał jako największe zło. Kiedy ludzie czytają coś to chcą choćby na pozór obiektywnego, a tu jest po prostu kampania wyborcza prawicy. Ludzie, dobre rządy to nie ważne czy lewica czy prawice- ważne by ten kto rządził umiał to robić tak by państwo szło do przodu…

 31. Ja jebe, Ale autor ostro wspomaga prawice. Same korzyści napisał za to ŻADNYCH wad. Chyba jestem po stronie prawicy ale nienawidzę kościoła. Jak przejmie władze to lecę do NY

 32. tomek pisze:

  z założenia lewica to każdy przejaw buntu przeciw władzy uciskającej lud nazwa pochodzi z czasów Rewolucji Francuskiej kiedy podczas debaty przedstawiciele arystokracji, oraz duchowieństwa siadali z prawej strony a zwolennicy przemian społecznych czyli robotnicy siadali z lewej. Wszystkie ruchy rewolucyjne , demonstracje, straki, związki zawodowe, są z definicji lewicowe , taka „Solidarność ” nazywana prawicą jako opozycja do komunizmu który jest ruchem lewicowym, sama też jest ruchem lewicowym ponieważ jest ruchem rewolucyjnym czyli strajki związki zawodowe itd.. a większość Polaków nazywa ją prawicą. Natomiast to co nazywamy skrajną prawicą tak naprawdę jest ruchem lewicowym, faszyzm nazizm za czasów Hitlera był nazywany narodowym socjalizmem wyszedł od ruchów lewicowych. Dzisiejsi skinheadzi neo naziści pochodzą od panków od których się odłączyli czyli lewica. Podsumowanie Prawica -konserwatyzm, Lewica- przemiany społeczne . Widzimy że dziś często te terminy są odwrotnie używane akurat w Polsce wszystko co lewicowe kojarzy się z pozostałościom po PRL a Prawicowe walka z PRLem , a tak naprawdę „Solidarność” czyli walka z władzą uciskającą lud była działaniem lewicowym a PRL uciskający lud spełniało rolę prawicy.

 33. dzin pisze:

  RÓŻNICE MIĘDZY PRAWICĄ A LEWICĄ
  Prawica Lewica
  System gospodarczy
  PRAWICA Wolny rynek i wolna konkurencja, swoboda umów. LEWICA Gospodarka regulowana poprzez interwencjonizm państwowy i protekcjonizm z systemem dotacji i subwencji.
  Własność
  PRAWICAWłasność prywatna jako podstawa systemu gospodarczego. Dbałość o własność prywatną, jako nieograniczone dobro jednostki. Prywatyzacja. Innowacyjność wymusza rynek.
  LEWICAWłasność mieszana wskazana i pożądana. Innowacyjność wspomagana I stymulowana przez państwo.
  Biurokracja
  PRAWICA Pożądana ograniczona liczba urzędów i wysoko opłacanych urzędników.Z mniejszego zaangażowania państwa mniej urzędników
  LEWICA Pożądana ograniczona liczba urzędów i wysoko opłacanych urzędników.Biurokracja dostosowana do stopnia zaangażowania państwa i obsługująca wynikający z niej system zaangażowania państwa
  Rola państwa
  PRAWICA Państwo(„stróż nocny”) ograniczone do minimum, zapewnia obywatelom bezpieczeństwo i stoi na straży przestrzegania prawa. LEWICA Państwo gwarantuje system zabezpieczeń społecznych i redystrybucję dóbr (państwowa służba zdrowia, edukacja, pomoc społeczna, państwowy system emerytalny, dotowana kultura).
  Podatki
  PRAWICANiskie, proste, nieskomplikowane podatki. Dozwolone to co nie jest zakazane
  LEWICAPodatki zaprogramowane na zapewnienie zadań redystrybucyjnych j.w.-skale podatkowe z systemem zwolnień kreujących pożądane zmiany w zakresie podaży pracy.
  Budżet państwa
  PRAWICAMały budżet, jak najmniejsza redystrybucja dochodu narodowego.
  LEWICADuży budżet, wysoka redystrybucja dochodu narodowego
  Stosunki międzynarodowe
  PRAWICADążenie do zniesienia zbędnych barier celnych, wolny handel międzynarodowy, globalizacja,brak ochrony własnego rynku.Dążenie do tzw optymalizacji podatkowej pożądane i popierane.Silny znaczy zzdolny.Darwinim społeczny-jesteś słaby zdychaj
  LEWICA Antyglobalizacja, ochrona własnych przedsiębiorstw i miejsc pracy.Przekonanie że kumulacja kapitału w nieskrępowany sposób prowadzi do finansjalizacji wytwórczości czyli trendu polegającego na tym że realne inwestycje i zyski zupełnie się od siebie oddzielają prowadząc do patologii(zabójcze dla rynków pracy (offshoring zatrudnienia) i finansów publicznych (offshoring podatkowy)
  Wojsko
  PRAWICA Armia zawodowa, powszechny dostęp do broni.
  LEWICAArmia (oprócz zawodowej ) najchętniej z powszechnego poboru, zakaz lub utrudnione posiadania broni.
  Stosunek do tradycji
  PRAWICAKultywowanie tradycji.
  LEWICATradycja szanowana lecz postrzegana (w warstwie dotyczącej religii)jako hamulec rozwoju społecznego.
  Kościół
  PRAWICAWartości chrześcijańskie jako podstawa moralności
  LEWICAWartości chrześcijańskie są sprawą osobistą i rozłączną od polityki państwa
  Stosunek do samorządu
  PRAWICA Dążenie do decentralizacji
  LEWICA Dążenie do uzyskania wpływu na realizację zakładanej polityki państwa przez samorząd
  Jednostka a kolektyw
  PRAWICA Prawa jednostki nadrzędne wobec interesu kolektywnego.
  LEWICA Z dobra kolektywu wynika szczęście jednostki.
  Stosunek do jednostki
  PRAWICA Obywatel podejmuje decyzje na własną odpowiedzialność i zarówno pozytywne jak i negatywne skutki tych decyzji są wyłącznie jego sprawą. Państwa nie interesuje wyrównywanie szans.
  LEWICA Państwo oprócz oczywistego obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa , dba o obywatela w zakresie wyrównywania szans, zapewnienia choćby minimalnej podstawowej opieki zdrowotnej i emerytalnej.
  Równość
  PRAWICA Akceptacja faktu że nie każdy ma równo rozłożone zdolności i wynikających stąd różnic statusu społecznego powodujących istotne rozwarstwienie społeczne-państwu nic do tego, stygmatyzacja słabych
  LEWICA Minimalizowanie skutków nierówności poprzez działania państwa
  Stosunek do morderców
  PRAWICA Kara śmierci pożądana
  LEWICA Resocjalizacja,sprzeciw wobec kary śmierci
  Wolność
  PRAWICA Nieograniczona wolność jednostek polityczna i ekonomiczna. LEWICA Regulowana w zakresie ekonomicznym
  Rodzina
  PRAWICA Rodzina rozumiana jako związek kobiety i mężczyzny to podstawa społeczeństwa.
  LEWICA Wspieranie rodziny, regulowanie trendów demograficznych(polityka prorodzinna), szacunek i wsparcie dla jej innych form(np.konkubinat,nie przeszkadza związek 2 mężczyzn),
  Skutki rządów
  WG REGUŁ PRAWICY Początkowo szybki rozwój gospodarczy potem finansjalizacja powodująca postępujące rozwarstwienie społeczne,stygmatyzacja biedy,gettyzacja,slamsy.Kapitał i finanse w praktyce zastępują tradycyjną twardą produkcję w roli dmuchawy pompującej PKB
  WG REGUŁ LEWICY Niższy średni poziom życia,większy dostęp do kultury, do świadczeń społecznych ,wolniejszy rozwój gospodarczy, rozbudowana biurokracja, przeciwstawianie się logice finansjalizacji. Świadome blokowanie ekspansji myślenia rynkowego w tych dziedzinach życia społecznego, które jeszcze nie są skomercjalizowane (usługi publiczne,oszczędności emerytalne, państwo
  dobrobytu),inwestycje w produktywną gospodarkę

 34. Kapitalizm i Wolność pisze:

  Nie rozumiem czemu ludziom nie podoba się tabelka pokazująca prawde o lewicy i prawicy. Każde państwo lewicowe (zwłaszcza komunistyczne) prędzej czy później upadnie i nie rozumiem czemu ludzie wolą żeby ktoś nieznany (jakiś kolejny minister) się nami opiekował ludzie wolą klatkę niż wolność. LEPIEJ SAM O SIEBIE ZADBAĆ. A co do kary śmierci jeżeli ktoś jest niebezpieczny dla innych ludzi i nie da się go powstrzymać poprzez np. zamykanie w więzieniach to jedyny sposób żeby go powstrzymać to zabicie go ponieważ BÓG POZWOLIŁ SIĘ BRONIĆ.

 35. antares pisze:

  Jedyny zarzut jaki mogłem postawić p Cukiernikowi – autorowi tabeli jest taki, że ten kulturalny i życzliwy bliźnim człowiek nie docenił ciemnoty większości czytelników. Ta tabela jest dla nich za trudna. Znacznie łatwiej dotarła by do łbów oglądających telewizję prostsza wersja. Prawica uważa, że Kowalski ma sam wydawać przez siebie zarobione pieniądze. Lewica chce by pieniądze które zarabia Kowalski szły w jak największym stopniu przez budżet i przez budżetowych urzędników były wydawane; także na potrzeby Kowalskiego ale wedle uznania urzędnika.

 36. mm pisze:

  Wyłącznie subiektywne opinie, to powinno znajdować się w nagłówku Pańskiego artykułu.

 37. Jacek pisze:

  Jak dotąd zawsze miałem to na odwrót w moim słowniku pojęć

 38. sceptyk pisze:

  Niestety malo obiektywna, silnie stronnicza analiza. Przez tabele przebija autorski subiektywizm faworyzacji prawicy przy degradacji lewicy. Nawet jesli ma sie takie, a nie inne poglądy to analiza naukowa winna uwzględniać pozytywne i negatywne czynniki obu ideologii.

 39. aev pisze:

  Te „skutki rządów”i to co „należy” nie powinny się to znaleść, ale ogólenie sens dobry, tylko że nieobiekyny. W każdym razie daje piękny zarys odpowiedzi na odwieczne pytanie czy PIS to prawica?

 40. Sylwia_lewica pisze:

  Widać, że to jakiś Pisior tworzył ową tabelkę, nie pozdrawiam :)

 41. yagy pisze:

  O ja pi#$#$%le ile lewaków w komentarzach! Tekst prawie dobry. Jedynie nie zgodziłbym sie z pkt. dotyczącym „wartości chrześcijańskich”. Prawica kojarzy się z wolnością – w tym z wolnością religijną! Moralność chrześcijańska zakazuje handlu w niedzielę a prawica jest baaaaardzo daleka od takich zakazów.

 42. vis pisze:

  No cóż czytam wasze wypowiedzi także te lewe hehe! Przyznać muszę że autor ma rację nic dodać nic ująć. Jakiś koleś wyżej nie zgadza się po czym świadomie czy nie umieszcza jeden z punktów zawartych po stronie lewej w swojej wypowiedzi. Lewactwo to bzdura, lewactwo jest choroba psychiczną bo jak można nie zgadzać się z tym po stronie prawej, jak można nie zgadzać się z dobrobytem i człowiekiem jako najwyższa wartością w Polsce? Jak też można nie zgadzać się ze świętością i nienaruszalnością własności prywatnej? Jeśli ktoś z was uważa że któryś z punktów jest nie zgodny z jego wizją to niech powie który i to uzasadni nie wyśmieje jak lewaczki potrafią najlepiej a powie dla czego?? nie sądzę aby któryś z was osły to potrafił. Wy umiecie jedynie knuć, i drzeć się hasłami o ile wam je ktoś napisze na tablicy lub nada tempo przez krzykaczkę. Większość z was i tak niczego nie rozumie a swoje totalne ignoranctwo czerpie z nienawiści do wszystkiego co Polskie od języka po święta. Wam się podoba 8 lat PO zmarnowanych spedalonych w paradach i to ma być ten postęp lewicowy, gender durnie?? Jak wychowacie dzieci co? Na paradach pseudo tolerancji!!! Ciemnota…

 43. Jakub pisze:

  Wg mnie zdrowy zrownowazony rozwoj to zachowanie wzglednej rownowagi pomiedzy tymi dwoma nurtami ideologicznymi. Pojecia prawica i lewica maja sie nijak do rzeczywistosci w obecnej Polsce i wystarczy sprawdzic polska Wiki i porownac z Angielska. Ostatnie stulecie zchybrydowalo oba nurty i Pis nie jest zadna prawica, jest lewica z elementem centrowym czyli odnosnikiem do wartosci chrzescijanskich. Nie mowie o instytucji kosciola tylko fundamencie moralnym! Sprawdzcie sami wiki.co.uk Autor tabeli jest bliski prawdy, lewica nie uznaje prawdy obiektywnej tylko operuje pojeciem „racja”. Cale polskie postrzeganie jest skrzywione przez lewicowa propagande. Post modernizm baumanna – plynna rzeczywistosc – to jest lewica – nazywanie czarnym biale i walka o granty na smierc i zycie. Wg prawicy – lewica symboliZuje zlo wcielone.. Lewica zawsze dazy do zniszczenia prawicy, taka natura zla. Z drugiej strony – samo dobro bez zla nie mialo by wartosci tak jak plus bez minusa nie dalby pradu. Obie sily sa potrzebne do postepu. Fanatyzm w jaka kolwiek strone to glupota. Jestem bliski prawej strony i proponuje nazywac rzeczy tak jak je kiedys nazwano – prawica to ruch narodowy, lewica blizej srodka pis, skrajna lewica po, nowoczesna z przestarzalym Rychem ;)

 44. Borowiecki pisze:

  Wychodzi, że PIS jest w 85% lewicowy.

 45. HeS pisze:

  @Borowiecki:”Wychodzi, że PIS jest w 85% lewicowy”

  Bo tak jest.

 46. Patryk pisze:

  Cóż lewackie szuje opanowały komentarze. Pisząc głupoty nie podając argumentów, nawet jeśli są to argumenty kompletnie pozbawione sensu. Zgadzam się z tym w większości, z wyjątkie bodajże „roli państwa” – dla mnie nie minimalne amaksymalne. Przy zachowaniu oczywiście średniawych podatków.

 47. Anna pisze:

  Prawusy się cieszą bo im ego rośnie jak te głupoty czytają.

  Prawica to GŁÓWNIE Pisowskie rejony – bieda i głupota, zaściankowość, bez podróży, max religii i zawsze PLEBAN albo inny priczer w centurm, muszą mieć generała

 48. Ja pisze:

  @Patryk
  Prawusy się jarają tabelka,najgorszy jest ślepy nacjonalizm!!! Jedz na wycieczkę koleś :D Możesz zacząć od innych regionów Polski, pogadaj z ludzmi, otwórz się na świat, nie tylko na osiedle D

 49. Alex pisze:

  Brawo i jeszcze raz brawo!
  Bardzo dziękuję za ten blog i za wspaniale, zwięźle ujętą definicję w formie tabelki.
  Komentarze poniżej Pana tekstu przygnębiają i kolejny raz potwierdzają jakie spustoszenie zrobiło w głowach Polaków kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej. Plan Stalina spełniony w 100%.
  Widać powielanie schematów latami wpajanych w głowy, czy to przez szkolnictwo, czy rodzinę, kościół katolicki czy też massmedia, brak wiedzy i brak chęci jej posiadania.
  Ślepe poddawanie się propagandzie, która steruje nimi, dbając o to by nie próbowali samodzielnie myśleć.
  No cóż, bredzić, co mu się tam w głowie roi, klepiąc po klawiaturze może w dzisiejszych czasach niestety każdy…

 50. ŻycieToCiężkiPrzypadek pisze:

  Cóż za nietypowe spojżenie. Jednakże polecam zapoznać się z historią wywodzenia się lewicy i prawicy. Wywodzą się one z miejc w jakich siedziały różem grupy społeczne arystokraci i kościół po prawej a rewolucjoniści po lewej. I to lewica dążyła do ruwnouprawnieni itp. Niestety nie wyszło im z komunizmem. Jako tako komunizm ma bardzą ciekawą i prospołeczną ideologię i sam w sobie nie jest zły.( Jest on skrajną wersją lewicy) natomiast kontrolujący system prawicowi dżentelmeni zbyt namieszali w systemie Marksa. Cóż nie chciałbym pozostawić negatywnego komętarza lecz syntezując i nasycając swoją wypowiedź słowami faszyzm i nazizm(co wywodzi się z prawicowych poglądów) pan Cukiernik sam dostarczył sobie krytyki.

Zostaw odpowiedź

web stats stat24