JAK LESZEK MILLER POMAGA BIEDNYM

Po wyborach parlamentarnych w 2001 r. premier Leszek Miller  zapewniał, że podwyżka podatków, za którymi optuje jego rząd, nie uderzy w biednych (o bogatych nic nie wspominał). Czy tak rzeczywiście jest?

W kogo uderza 20% podatek od zysków z lokat bankowych? W biednych. Bogaci, którzy mają większe sumy na kontach będą kombinować. Część z nich ulokuje pieniądze w bankach za granicą (na pewno nie w socjalistycznej Unii Europejskiej, gdzie w większości krajów występuje podatek od zysków z lokat), część zainwestuje w dobra materialne, inni kupią akcje a jeszcze inni, którzy mogą sobie pozwolić na zamrożenie oszczędności, założą lokaty wieloletnie. Biednych na to nie stać. To co opłaca się robić z dużymi sumami nie koniecznie musi opłacać się z małymi sumami. Tym co niewiele mało pieniędzy w bankach nie opłaca się kombinować. Nie opłaca się im zakładać lokat wieloletnich, bo mogą wcześniej potrzebować pieniędzy a jeśli się taką lokatę zerwie, to również trzeba płacić podatek.

Ten podatek od biednych nie da państwu wielkich pieniędzy a biedni Polacy będą jeszcze biedniejsi.

Ponadto gdyby ci ludzie wydali te swoje pieniądze choćby na konsumpcję to byłby z tego jakiś pożytek – co prawda w stopniu minimalnym, ale jednak te pieniądze wchłonęłaby gospodarka. Natomiast rząd Millera wyda te środki na szczytne socjalistyczne cele na przykład na biurokrację czy walkę z bezrobociem, które dzięki temu jeszcze bardziej się powiększy.

Kto najbardziej ucierpi na podwyższeniu VAT-u w budownictwie z 7% do 22% i likwidacji tzw. dużej ulgi budowlanej? Bogatych nawet po podwyższeniu tych podatków będzie stać na wybudowanie czy kupienie droższego domu. Natomiast komuś, kto przez wiele lat odkładał pieniądze na dom czy go buduje z wyrzeczeniami, ta podwyżka bardzo utrudni a niektórym może nawet uniemożliwi zrealizowanie planu o własnym domu czy mieszkaniu. Podwyżka tego podatku może zwiększyć koszty domu czy mieszkania o kilkadziesiąt tysięcy złotych, co może być nie do przeskoczenia dla takiego człowieka. Tu widać jak Leszek Miller i jego rząd chce, by Polacy mieszkali po ludzku.

Podwyżka podatków w budownictwie spowoduje też inne negatywne skutki. Branża ta jest w kryzysie i wkrótce przez wprowadzenie tych podatków całkowicie się załamie. Trzeba pamiętać, że budownictwo to nie tylko firmy budowlane, ale również różnoracy podwykonawcy, firmy – kooperanci, firmy około budowlane. Szczególnie tym małym firmom grozi bankructwo. Duże firmy zmniejszą zatrudnienie i jakoś przetrzymają trudny okres. Oznacza to likwidację kolejnych miejsc pracy. Tak Leszek Miller walczy z bezrobociem i wspiera polską przedsiębiorczość.

Trzeba spojrzeć nieprzychylnym okiem również na „prezydenta wszystkich Polaków” Aleksandra Kwaśniewskiego, naszego dobroczyńcę, który przez swój podpis pod ustawą umożliwił te podwyżki podatków. Kiedy Leszek Balcerowicz jako minister finansów chciał obniżyć podatek dochodowy od osób fizycznych nasz dobroczyńca, jak na eurosocjalistę przystało, odpowiedni pakiet ustaw zawetował.

Zostaw odpowiedź

web stats stat24